Wszystko, co musisz wiedzieć o oświadczeniu o dochodach – rok akademicki 2024/2025 [AKTUALIZACJA]
Kategoria: Akademik, Stypendium socjalne
[AKTUALIZACJA, 13 czerwca 2024 r.]
W związku z błędem technicznym w USOSweb uniemożliwiającym wyświetlenie oświadczenia o dochodach na rok akademicki 2024/2025 (rok bazowy 2023) w języku angielskim Prorektor podjął decyzję o zmianie formy składania oświadczenia o dochodach w przypadku osób nie będących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Zmiana dotyczy jedynie procedury ubiegania się o miejsce w akademiku.
Formularz wraz z kompletem wymaganych dokumentów należy dołączyć do wniosku o przyznanie miejsca w akademiku.
Formularz dostępny jest zarówno w USOSweb, jak również tutaj:
Oświadczenie o dochodach na rok akademicki 2024/2025 to oświadczenie, którego podstawą jest rok 2023 (zwany również rokiem bazowym). I chociaż odnosi się do roku 2023, to uwzględnia także sytuację aktualną, tzn. na dzień składania oświadczenia, a więc jeżeli utraciłeś/aś, lub ktoś z Twojej rodziny utracił, dochód z 2023 r. lub zyskałeś/aś nowy dochód po 2023 r. (analogicznie – jeśli ktoś z Twojej rodziny go uzyskał), musisz uwzględnić tę sytuację.
Jak jest wyliczony dochód na osobę w rodzinie?
Dochód na osobę w rodzinie USOSweb wylicza się (na podstawie dostarczonych danych), sumując dochody wszystkich członków rodziny po odjęciu składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, podatku dochodowego. Następnie dochód dzielony jest przez liczbę osób w gospodarstwie domowym oraz liczbę miesięcy, przez którą dany dochód był uzyskiwany.
Do dochodu dolicza się także dochód uzyskany po 2023 r. (nie dzieli się go przez liczbę miesięcy).
Od dochodu można odliczyć alimenty świadczone na osoby spoza gospodarstwa domowego.
Do dochodu wlicza się także dochody niepodlegające opodatkowaniu, z wyjątkiem m.in:
- 500/800 plus;
- stypendium socjalnego, stypendium rektora, zapomogi.
Oświadczenie składa się z pięciu części:
- informacji o składzie Twojej rodziny,
- określenia ich głównego zajęcia (np. praca, nauka),
- określenia źródeł dochodu z 2023 r. (w szczególności: dochód z umowy o pracę, dochód z zagranicy, renty, emerytury, ulgi na dzieci, rolnictwa, pełnienia funkcji społecznych),
- ustalenia ewentualnych zmian po 2023 r. do dnia dzisiejszego (utrata/uzyskanie dochodu),
- dokumentów potwierdzających wskazane wyżej informacje.
Kto musi złożyć oświadczenie o dochodach?
- podczas ubiegania się o miejsce w akademiku, gdy:
- Twój dochód nie przekracza 1800 zł i nie pobierałeś/aś w trwającym roku akademickim stypendium socjalnego (nie spełniasz również innych kryteriów nadających Ci prawo do pierwszeństwa podczas przyznawania miejsc);
- gdy ubiegasz się o stypendium socjalne – w tym wypadku musisz najpierw złożyć oświadczenie o dochodach, a dopiero później wniosek o przyznanie miejsca w akademiku.
Kiedy złożyć oświadczenie o dochodach? Gdy dopiero będziesz rozpoczynać studia na UW, możesz złożyć oświadczenie od 5 do 22 sierpnia. Pamiętaj o wskazaniu we wniosku o przyznanie miejsca w akademiku, że chcesz uzyskać punkty za dochód nie przekraczający 1800 zł! W innym wypadku punkty mogą nie zostać naliczone. Jeżeli chcesz uzyskać wypłatę stypendium socjalnego już od października, nie odkładaj złożenia oświadczenia na później. Oświadczenia będą weryfikowane na bieżąco.
Gdy ubiegasz się o miejsca w akademiku:
Gdy ubiegasz się o stypendium socjalne:
W przypadku obecnych studentów masz czas na złożenie oświadczenie o dochodach od 17 czerwca do 8 lipca.
Oświadczenie o dochodach będzie dostępne w USOSweb od 17 czerwca i pozostanie otwarte niemalże do końca kolejnego roku akademickiego.
KROK 1: Logujesz się do USOSweb UW (centralnego – prosimy o niekorzystanie z instalacji wydziałowych), pod adresem usosweb.uw.edu.pl
KROK 2: Wybierasz zakładkę “Dla wszystkich”, następnie wybierasz “Wnioski” i na liście dostępnych aplikacji wybierasz “Oświadczenie o dochodach za rok akademicki 2024/2025 (rok bazowy: 2023)”.
KROK 3: Uważnie wypełnij kolejne części oświadczenia – to, czy zobaczysz dany ekran, zależy od tego, co zaznaczysz we wcześniejszej części wniosku (np. jeżeli wskażesz, że chcesz rozliczać się bez rodziców, pojawi się lista kryteriów, które należy spełnić). Na każdym ekranie znajdują się komunikaty, które pomagają ustalić, czy dane pole dotyczy Twojej sytuacji.
KROK 4: Oświadczenie kończy się uwierzytelnieniem za pomocą kodu – na tym etapie należy zatwierdzić oświadczenie, wybierając opcję „Dalej: Podpisz i złóż elektronicznie”.
KROK 5: Wpisz kod autoryzacyjny, który posłuży do zatwierdzenia Twojego oświadczenia. Na górze ekranu widnieje informacja, na jaki mail został przesłany kod. Zdarza się, że mail z kodem trafia do spamu lub trzeba na niego poczekać kilka minut.
KROK 6: Po wpisaniu kodu przy Twoim oświadczeniu powinna się pojawić adnotacja „Złożony”, co oznacza, że wniosek do nas dotarł i będzie weryfikowany. Brak tej adnotacji oznacza, że nie został on skutecznie doręczony. Status wniosku będzie się z czasem zmieniał, o czym za każdym razem powiadomi Cię mail wysyłany z systemu.
Kto wchodzi w skład rodziny?
Poza wnioskodawcą (Tobą) do składu rodziny wchodzą, co do zasady:
- rodzice;
- małżonek/małżonka;
- dzieci (także przysposobione);
- rodzeństwo małoletnie lub uczące się do 26. roku życia albo z niepełnosprawnością, bez względu na wiek, będące na utrzymaniu Twoich rodziców;
Kiedy mogę złożyć wniosek bez wskazywania w składzie rodziny rodziców (i rodzeństwa)?
W przypadku, gdy spełniasz co najmniej jeden z poniższych warunków:
- ukończyłeś/aś 26. rok życia;
- pozostajesz w związku małżeńskim (w takim wypadku należy uwzględnić małżonka/kę w składzie rodziny);
- masz na utrzymaniu dzieci (w tym przysposobione);
- osiągnąłeś/ aś pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej;
- posiadasz stałe źródło dochodów, a Twój przeciętny miesięczny dochód w poprzednim roku podatkowym oraz w roku bieżącym w miesiącach poprzedzających miesiąc złożenia oświadczenia o dochodach jest wyższy lub równy 930,35 zł. Jeżeli nie masz pewności, czy spełniasz tę przesłankę, możesz złożyć wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi Twój dochód – wówczas koordynator sprawdzi, czy możesz skorzystać z tej możliwości rozliczania.
Gdy spełniasz jedną z przesłanek, wówczas do wniosku należy dołączyć oświadczenie (POBIERZ) o nieprowadzeniu wspólnego gospodarstwa z rodzicami, a w przypadku przesłanek 2-5 należy dołączyć odpowiedni dokument potwierdzający Twoją sytuację.
Jakie dokumenty są potrzebne do wypełnienia oświadczenia?
Wnioskodawca | Rodzice wnioskodawcy | Rodzeństwo wnioskodawcy (pełnoletnie) | Rodzeństwo wnioskodawcy (niepełnoletnie) | |
Obowiązkowe dokumenty | 1. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego dot. dochodu i wysokości składek na ubezpieczenia społeczne za rok 2023.
2. Zaświadczenie z ZUS dot. wysokości składek zdrowotnych za rok 2023 z podaniem kodów ubezpieczenia (chyba że nie uzyskałeś/łaś dochodu w 2023 r.). 3. Oświadczenie o dochodach niepodlegających opodatkowaniu za 2023 r. |
1. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego dot. dochodu i wysokości składek na ubezpieczenia społeczne za rok 2023.
2. Zaświadczenie z ZUS dot. wysokości składek zdrowotnych za rok 2023 z podaniem kodów ubezpieczenia (chyba że nie uzyskał/ła dochodu w 2023 r.). 3. Oświadczenie o dochodach niepodlegających opodatkowaniu za 2023 r. |
1. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego dot. dochodu i wysokości składek na ubezpieczenia społeczne za 2023 rok.
2. Zaświadczenie z ZUS dot. wysokości składek zdrowotnych za rok 2023 z podaniem kodów ubezpieczenia (chyba że nie uzyskał/ła dochodu w 2023 r.). 3. Zaświadczenie o uczeniu się (ze szkoły/uczelni) i/lub orzeczenie o niepełnosprawności. 4. Oświadczenie o dochodach niepodlegających opodatkowaniu za 2023 r. |
1. Zaświadczenie o uczeniu się (ze szkoły lub uczelni). |
Dodatkowe dokumenty | W przypadku niewliczania jednego rodzica: wyrok lub ugoda alimentacyjna (ugoda sądowa lub ugoda przed mediatorem zatwierdzona przez sąd), lub potwierdzenie oddalenia powództwa o alimenty, akt zgonu, zupełny akt urodzenia (w przypadku ojca nieznanego), zaświadczenie z Policji (w przypadku rodzica zaginionego). | |||
Dochód utracony w 2023 r. lub później. | Umowa lub świadectwo pracy oraz PIT-11 od danego pracodawcy. W przypadku wykreślenia działalności gospodarczej – wyciąg z CEIDG. |
|||
Dochód uzyskany po 2023 r. | Zaświadczenie dot. wysokości dochodu za drugi miesiąc po nawiązaniu umowy oraz umowa o pracę, zlecenie lub zaświadczenie od pracodawcy. |
Gdy członkowie rodziny posiadają gospodarstwo rolne,wówczas należy przedstawić zaświadczenie z właściwego urzędu gminy o wielkości gospodarstwa (za 2023 r.) – w hektarach fizycznych i przeliczeniowych. Wtedy także, zamiast dokumentów z ZUS, przedstawiamy odpowiednie zaświadczenia z KRUS.
Nie martw się – jeżeli nie dołączysz jakiegoś dokumentu, będziesz mieć szansę na uzupełnienie wniosku.
Czym jest nowy dochód po roku bazowym?
Jest to dochód uzyskany po 31.12.2023 r. i uzyskiwany do dnia składania oświadczenia o dochodach. Najczęściej są to:
- uzyskanie nowej pracy, umowy zlecenie itp;
- uzyskanie renty, emerytury.
Nowy dochód, po 2023 r., nie będzie zatem wykazany przez Urząd Skarbowy, ale jego wskazanie jest obowiązkowe – taki dochód jest uwzględniany w obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie.
Nowym dochodem nie jest:
- zwiększenie wynagrodzenia w dotychczasowej pracy (podwyżka),
- zmniejszenie wynagrodzenia, zmiana wymiaru etatu, zmniejszenie liczby godzin pracy,
- uzyskanie stypendium socjalnego/zapomogi/stypendium rektora na uczelni,
- kolejna umowa u tego samego zleceniodawcy/pracodawcy,
- dochód uzyskany po 31.12.2023 r., który nie jest już uzyskiwany na dzień składania oświadczenia, np. praca, którą podejmowałeś/aś w okresie luty–maj 2024 r., nie wlicza się do dochodu i nie musisz jej uwzględniać.
Co gdy nie mam już dochodu, który uzyskałem/am w 2023 r.?
Taki dochód może podlegać utraceniu, tzn. w określonych przypadkach może nie być wliczany do dochodu Twojej rodziny, co spowoduje, że dochód ten będzie niższy. Te przypadki to:
- utrata zatrudnienia, zlecenia itp;
- utrata zasiłku dla bezrobotnych;
- wykreślenie z rejestru działalności gospodarczej.
Jak uzyskać dokumenty potrzebne do wypełnienia oświadczenia?
Wiele dokumentów potrzebnych do złożenia oświadczenia o dochodach znajdziesz w Internecie, na portalach rządowych. Przygotowaliśmy krótką ściągawkę ze wskazaniem, które dokumenty możesz uzyskać zdalnie:
Składam wniosek o przyznanie miejsca w akademiku na rok 2024/2025 – dochód z którego roku będzie uwzględniany w oświadczeniu? Jestem cudzoziemcem. Czy muszę dołączyć do oświadczenia dokumenty przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego? Czy stypendium NAWA wliczane jest do dochodu na osobę w rodzinie? Nie utrzymuję kontaktu z moją rodziną, czy muszę wliczać ją do gospodarstwa domowego? Czy oświadczenie o dochodach może zostać zweryfikowane przed złożeniem? Szczegółowe dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt. Czy 800 plus wlicza się do dochodu?
W oświadczeniu musisz uwzględnić dochód za rok 2023 i ewentualne zmiany, które miały miejsce w 2024 r. (do najczęstszych zmian należy utrata pracy lub nowe zatrudnienie).
Tłumaczenie przysięgłe wymagane jest w przypadku ubiegania się o stypendium socjalne. W przypadku ubiegania się o miejsce w akademiku wystarczy tłumaczenie zwykłe.
Nie, jako świadczenie socjalne stypendium NAWA nie jest wliczane do dochodu – musisz je jednak wykazać.
Tak, tylko w określonych możesz nie wskazywać dochodu członków Twojej rodziny. Szczegółowy opis przesłanek znajdziesz powyżej (szukaj: Kiedy mogę złożyć wniosek bez wskazywania w składzie rodziny rodziców (i rodzeństwa)?).
Takie same zasady obowiązują Cię również wtedy, gdy część Twojej rodziny przebywa za granicą – musisz wliczać ich dochody, o ile nie spełniasz jednej z przesłanek uprawniających do samodzielnego rozliczania się.
Nie, weryfikacja oświadczenia odbywa się dopiero po jego złożeniu. Jeżeli masz wątpliwości, skorzystaj z jednej z form kontaktu z naszym biurem:
To świadczenie nie jest wliczane, ale w oświadczeniu pojawia się pytanie o to, czy Twoja rodzina je pobiera, żeby obraz materialny rodziny był jak najbardziej pełny.