Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Akademik

Uniwersytet Warszawski oferuje zakwaterowanie w siedmiu domach studenta – znajdują się one w różnych częściach Warszawy – trzy na Ochocie, dwa na Mokotowie i po jednym w Śródmieściu oraz Pradze Południe.

Lista akademików:
DS1 "Muchomorek" DS2 "Żwirek" DS3 "Kic" DS4 "Zamenhofa" DS5 "Smyczkowa" DS6 "Radomska" DS7 "Sulimy"

  • każdy student/studentka UW, doktorant/doktorantka UW;
  • w drugiej kolejności, w szczególnych przypadkach, osoby niestudiujące na UW – jednakże ta opcja nie jest aktualnie dostępna.

Dodatkowo student/ka/doktorant/ka może ubiegać się o zakwaterowanie swoich dzieci oraz małżonka/ki, partnera/ki.

Ze względu na specyficzne wymogi, wynikające ze stanu zdrowia, istnieje możliwość otrzymania w domu studenta miejsca przystosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Istnieje także możliwość wnioskowania o miejsce z puli Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Dokładne terminy wnioskowania o miejsca w domach studenta mogą się co roku odrobinę zmieniać, jednak należy pamiętać:

  • jeśli już studiujesz na UW i planujesz ubiegać się o miejsce w DS na kolejny rok akademicki – o śledzeniu informacji i terminów w trakcie wakacji, tak by nie przegapić terminu wnioskowania dla obecnych studentów/ek;
  • jeśli dopiero rozpoczynasz studia na UW i planujesz ubiegać się o miejsce w DS – że tura dedykowana dla Ciebie rusza ok. połowy sierpnia, a więc po zakończeniu procedur związanych z rekrutacją. 

Dokładne terminy są publikowane co roku w aktualnościach na naszej stronie (terminy 2024/2025)

O miejsce w domu studenta można ubiegać się także w trakcie roku akademickiego – wówczas należy się skontaktować z nami pod adresem bpm@uw.edu.pl. Nie ma konieczności wypełniania wniosków – wskazujemy dostępne miejsca oraz możliwy termin zakwaterowania.

4801100 zł – tyle wynoszą opłaty miesięczne za zamieszkanie w domu studenta w roku akademickim 2024/2025. Ceny różnią się w zależności od akademika i standardu pokoju. Szczegółowe opłaty za dane miejsce w danym domu studenta zawarte są w załączniku do postanowieniu nr 6 Rektora UW z 22 lipca 2024 r.

Kaucja jest równa miesięcznej opłacie za miejsce w przypadku studentów, doktorantów UW, uczestników studiów podyplomowych „Szkoła edukacji PAFW – UW” oraz stypendystów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W pozostałych przypadkach kaucja to równowartość opłaty za dwa miesiące. Kaucję wpłaca się gotówką przy zakwaterowaniu, zwracana jest ona gotówką lub na rachunek bankowy w ciągu 10 dni od wykwaterowania w przypadku wywiązania się ze wszystkich zobowiązań finansowych związanych z zamieszkiwaniem w akademiku.

2-osobowe pokoje. W roku akademickim 2024/2025 studenci/tki są kwaterowani/ne w pokojach po dwie osoby.

9 miesięcy – na taki okres, maksymalnie, przyznawane jest miejsce w Domu Studenta – licząc od dnia rozpoczęcia roku akademickiego do pierwszego dnia wakacji, zgodnie z obowiązującą organizacją roku akademickiego. Istnieje możliwość zakwaterowania na okres wakacji i sesji poprawkowej – w takich wypadkach należy złożyć wniosek do właściwego Kierownika DS.

2820 – tyle miejsc łącznie, w swoich domach studenta oferuje Uniwersytet Warszawski w roku akademickim 2024/2025.

Status wniosku możesz na bieżąco śledzić w USOSweb. Wnioski mogą mieć następujące statusy:

Wypełniany – wniosek jest w trakcie wypełniania, możesz swobodnie dokonywać zmian w dokumencie. Uwaga! Wnioski i oświadczenia o tym statusie nie będą weryfikowane.

Złożony – na tym etapie nie możesz już dokonywać zmian we wniosku/oświadczeniu. Od tego momentu dokumenty podlegają weryfikacji przez koordynatorów.

Cofnięty do poprawy/cofnięty do uzupełnienia – w trakcie weryfikacji wniosku koordynator stwierdził błędy lub braki w dokumentach. Najczęściej szczegółowe informacje o sposobie poprawy wniosku znajdziesz w komentarzu widocznym w USOSweb lub w swojej skrzynce mailowej.

Gotowy do rozpatrzenia – weryfikacja dokumentów została zakończona. Twój wniosek weźmie udział w nadchodzącej turze.

Rozpatrzony – wniosek został rozpatrzony, rozstrzygnięcie możesz sprawdzić w USOSweb.

W roku akademickim 2024/2025:

zaświadczenia do wiz odnośnie zakwaterowania w akademiku będą wydawane jedynie w piątki. Chęć otrzymania zaświadczenia należy złożyć najpóźniej do czwartku do godziny 12:00. Poinformowanie naszego biura o potrzebie wydania zaświadczenia po godzinie 12:00 w czwartek oznacza, że zaświadczenie zostanie wydane w następny piątek.

Zaświadczenia będą wysyłane mailowo w wersji polskiej i angielskiej. Zaświadczenia są podpisywane wyłącznie kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Pragniemy również przypomnieć, że szczegółowe zaświadczenia (z informacją o przyznaniu miejsca w danym akademiku wraz z jego ceną) będziemy mogli wystawić dopiero po otrzymaniu przez Ciebie miejsca w konkretnym akademiku i uiszczeniu opłaty rezerwacyjnej. W innym przypadku jest możliwe wydanie jedynie zaświadczenie z adnotacją o możliwości ubiegania się o miejsce w jednym z akademików Uniwersytetu Warszawskiego.

Osoby, które chcą otrzymać zaświadczenie do wizy, prosimy o kontakt mailowy (bpm@uw.edu.pl).

W tytule wiadomości należy wpisać „Zaświadczenie do wizy”. Prosimy o podanie numeru indeksu (albumu) w treści maila lub decyzji o przyjęciu na studia na Uniwersytecie Warszawskim.

Uwaga! Jeśli mieszkasz już w akademiku i chciałbyś/abyś uzyskać zaświadczenie odnośnie zakwaterowania, skontaktuj się z administracją akademika.

Czy muszę składać dokumenty osobiście?

Nie, wniosek składa się w formie dokumentu elektronicznego przez USOSweb – wniosek złożony w tej formie jest uwierzytelniany w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności danych w postaci elektronicznej.

Dostałem się na UW, ale nie mam nadal dostępu do USOSweb – co robić?

Prosimy o kontakt z jednostką, w której składałeś/aś dokumenty przy rekrutacji na studia z prośbą o dodanie Cię do systemu USOSweb.

Jestem studentem i mieszkam obecnie w akademiku. Czy muszę składać wniosek o akademik na kolejny rok?

Tak, jeżeli chcesz zamieszkać w akademiku w roku akademickim 2025/2026. 

Kończę w tym roku studia I stopnia na UW i chcę od października studiować na studiach II stopnia na UW. W której turze powinnam złożyć wniosek? 

Możesz złożyć wniosek już w I turze, dla obecnych studentów – ważne, by stało się to przed obroną, czyli zanim, chwilowo, stracisz uprawnienia studenta w USOS.

Wyjeżdżam na Erasmus w semestrze zimowym 2024/2025, ale będę chciał mieszkać w akademiku po powrocie (od semestru letniego 2024/2025). Czy powinienem składać wniosek o miejsce? 

Nie, w takim wypadku prosimy o kontakt mailowy w grudniu – w celu rezerwacji miejsca od semestru letniego.

Czy student/studentka obcej uczelni może brać udział w rekrutacji do Domów Studenckich Uniwersytetu Warszawskiego?

Nie ma możliwości ubiegania się o miejsce w Domach Studenta przez osoby spoza Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy we wniosku wybiera się typ pokoju (np. jednoosobowy), o który się wnioskuje? 

Nie, na etapie wniosku wskazuje się jedynie swoje preferencje co do akademików, tzn. kolejność – od tego, w którym najbardziej chcesz mieszkać, do najmniej pożądanego. Pokój będzie przydzielony przez administrację akademika w dniu Twojego przyjazdu. 

Należy także pamiętać, że większość pokojów jest dwuosobowa i co do zasady tak kwaterowani są studenci. 

Czy mogę jednocześnie wnioskować o miejsce z puli BON i ogólnej? 

Niestety nie, prosimy o wybranie jednej puli. W przypadku nieotrzymania miejsca z puli BON, będzie możliwość wnioskowania o miejsce z puli ogólnej.

Czy cudzoziemcy muszą wypełniać oświadczenie o dochodach podczas składania wniosku o miejsce w Domu Studenta?

Nie, cudzoziemcy nie muszą wypełniać oświadczenia o dochodach podczas aplikowania o miejsce w Domu Studenta.

Skąd się mogę dowiedzieć, na jakim etapie jest mój wniosek? 

Aktualny status wniosku widnieje cały czas w USOSweb. Gdy jego status będzie się zmieniał, USOSweb poinformuje o tym mailowo – także gdy wniosek zostanie już rozpatrzony.

Czy mogę uzyskać telefonicznie informacje o moim wniosku? 

Tak, jednak należy pamiętać że w przypadku pełnoletnich studentów/kandydatów to oni sami powinni się kontaktować z Biurem. Zgodnie z przepisami nie możemy żadnych informacji udzielać rodzicom. 

Otrzymałem miejsce w Domu Studenta, czy mogę się zamienić miejscem z innym studentem/?

Tak, zamiany można dokonać w giełdzie w USOSweb w określonym terminie. W roku akademickim 2024/2025 są to: 26 lipca – 14 września 2024 roku.
Giełda zamiany miejsc znajduje się w USOSweb: „Dla wszystkich” –> „Wnioski” –> „Wniosek o zamianę miejsca w akademiku – giełda zamian miejsc”.

Kiedy można się zakwaterować w domu studenta? 

Osoby, które otrzymają miejsce w domu studenta w roku akademickim 2024/2025, będą mogły zakwaterować się w okresie od 16 września do 2 października 2024 roku (z wyjątkiem DS7, w którym to kwaterunek będzie trwał od 28 września do 4 października).

Jak powinienem się zakwaterować?

  • W określonym terminie należy się udać do odpowiedniego domu studenta.
  • Na miejscu należy wypełnić formularz osobowy, dołączyć dwa zdjęcia oraz na piśmie potwierdzić zapoznanie się z Regulaminem Domów Studenta UW.
  • Kierownik lub pracownik domu studenta wskazuje odpowiedni pokój. W miarę możliwości spełniane są preferencje co do współlokatorów.

Co gdy nie zakwateruję się we wskazanym terminie?

Niezakwaterowanie się w określonym terminie oznacza utratę miejsca w akademiku. Na uzasadniony wniosek (złożony osobiście lub elektronicznie) Kierownik DS może wyrazić zgodę na przedłużenie okresu na zakwaterowanie.

Co gdy nie załapałem się na żadną z tur?

W takim wypadku będzie możliwość z korzystania z listy rezerwowej na początku września 2024 roku.

Czy mogę mieszkać w akademiku także w okresie wakacji?

Tak, należy złożyć wniosek do kierownika swojego domu studenta. Szczegółowych informacji udzielą pracownicy administracji akademika.

Nie jestem studentem/tką UW – czy mogę skorzystać z akademika w okresie wakacji?

Tak, jest taka możliwość – na zasadzie usługi hotelowej. W tej sprawie należy się skontaktować z administracją danego domu studenta.

Czy mogę przedłużyć okres zamieszkania w domu studenta?

Sprawy związane z przedłużeniem zakwaterowania dla studentów/ek UW są rozpatrywane indywidualnie.

Czy mogę mieszkać w domu studenta z małżonkiem/małżonką lub dzieckiem? 

Tak, jest to możliwe w szczególnie uzasadnionych przypadkach, o ile małżonek/małżonka/dziecko zostaną zakwaterowane w domu studenta wraz z wnioskodawcą. Możliwość taka jest w DS nr 1, 2, 3 i 4.

Dlaczego w podglądzie wniosku o akademik nie widzę uzasadnienia?

Uzasadnienie jest widoczne tylko dla komisji.

Czy akademik i dom studenta to jest to samo? 

Tak, nazwy te są używane zamiennie. 

DS – dom studenta.

Kierownik DS – osoba zarządzająca domem studenta.

Karta mieszkańca – karta potwierdzająca zamieszkiwanie w domu studenta.

Rada mieszkańców – ciało kolegialne reprezentujące mieszkańców domu studenta.

Regulamin Domów Studenta – Regulamin określający m.in. prawa i obowiązki mieszkańca, pracownika i kierownika DS.