Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wszystko, co musisz wiedzieć o wnioskowaniu o stypendium rektora – rok akademicki 2024/2025 [AKTUALIZACJA]

Kategoria: Stypendium rektora

Wpis będzie aktualizowany – aktualizacje znajdują się na dole strony
Ostatnia aktualizacja: 06 grudnia 2024


Od 16 września 2024 r. będzie można składać wnioski o stypendium rektora na rok akademicki 2024/2025, czyli dwa tygodnie wcześniej niż w zeszłym roku. 

W tym roku czas na złożenie wniosku będzie do 15 października 2024 r. – mamy nadzieję, że pomoże Ci to przygotować i złożyć dokumenty.

Podobnie jak w zeszłym roku, po zakończeniu okresu składania wniosków podamy informacje o ich liczbie. Te dane oraz ewentualne istotne informacje dotyczące weryfikacji wniosków znajdziesz na końcu wpisu.

Wysokość odsetka uprawnionych do uzyskania stypendium i wysokość samego świadczenia to dwie najważniejsze informacje dla większości osób ubiegających się o stypendium. Pojawią się one najprawdopodobniej na przełomie listopada i grudnia.

Stypendium rektora dla osób studiujących, rozpoczynających studia

Stypendium rektora możesz otrzymać, jeśli jesteś przyjęty/a na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia bądź na pierwszy rok studiów jednolitych magisterskich w roku, w którym zdałeś/aś maturę, i spełniasz jedno z poniższych kryteriów: 

  • jesteś laureatem/laureatką olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady na szczeblu centralnym, zgodnie z przepisami o systemie oświaty;
  • jesteś medalistą/medalistką w zawodach sportowych o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, zgodnie z przepisami o sporcie. 

Każda osoba studiująca, która spełnia te warunki, otrzymuje stypendium rektora. Liczba stypendiów nie jest ograniczona.

Stypendium rektora dla osób studiujących, kontynuujących studia

Jeśli studiujesz na więcej niż jednym kierunku, możesz otrzymywać stypendium rektora tylko na jednym z nich, według własnego wyboru.

Jeżeli posiadasz tytuł magistra, nie masz możliwości ubiegania się o stypendium rektora, nawet jeśli został on uzyskany za granicą. Również w przypadku, gdy masz tytuł licencjata i wnioskujesz o stypendium na kolejnych studiach pierwszego stopnia, stypendium to nie będzie Ci przysługiwać.

Masz prawo do stypendium na studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. Możesz otrzymywać stypendium łącznie przez 12 semestrów, niezależnie od tego, czy korzystasz z niego w pełni. 

Z zastrzeżeniem, że w tym okresie stypendium przysługuje na: 

  • studiach pierwszego stopnia – maksymalnie przez 9 semestrów; 
  • studiach drugiego stopnia – maksymalnie przez 7 semestrów. 

O stypendium rektora mogą ubiegać się również studenci cudzoziemcy.

Stypendium rektora a urlop dziekański

W okresie korzystania z urlopu dziekańskiego możesz pobierać stypendium rektora.

Stypendium rektora a Erasmus+

W okresie wymiany Erasmus+ możesz pobierać stypendium rektora.

Termin wnioskowania

P: Czy mogę złożyć wniosek 16 października? 
O: Jeśli złożysz wniosek po 15 października, nie dostaniesz decyzji i nie będziesz mógł/mogła się odwołać. Po tym terminie nie będzie już możliwości ubiegania się o stypendium rektora. Dlatego nie odkładaj tego na ostatnią chwilę.

Jak złożyć wniosek?

Prosimy o skorzystanie z USOSweb centralnego, nie z instalacji wydziałowych:

Średnia ocen. Jak liczone są punkty za średnią?

Jeśli starasz się o stypendium rektora, możesz obliczyć sobie liczbę punktów za swoją średnią ocen według wzoru:

[ LICZBA PUNKTÓW WE WNIOSKU = 100 * (średnia ocen za rok 2023/2024 - 4.00) ]

Obliczoną średnią uzyskasz także w sekretariacie swojej jednostki dydaktycznej.

Jeśli jesteś studentem pierwszego roku studiów drugiego stopnia i ukończyłeś studia pierwszego stopnia na innej uczelni, musisz przedstawić zaświadczenie o średniej ocen za ostatni rok studiów pierwszego stopnia wskazujące:

  • średnią ocen za ostatni rok studiów pierwszego stopnia,
  • jaki to rodzaj średniej (arytmetyczna czy ważona),
  • skalę ocen w uczelni (np. 2-5, 1-6).

Podczas obliczania średniej ocen z trzeciego roku studiów licencjackich nie bierze się pod uwagę oceny z pracy dyplomowej ani z obrony.

Jak liczone są punkty za osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne?

Szczegółowe informacje o punktach za dodatkowe osiągnięcia (kryteria II–IV) znajdziesz w załączniku nr 3 do Regulaminu świadczeń dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Dokument jest dostępny pod tym linkiem: OBWIESZCZENIE NR 18 REKTORA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

W paragrafach § 6-10 załącznika nr 3 do Regulaminu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące punktacji za dodatkowe osiągnięcia, wraz ze szczegółami i kryteriami.

Kryteria oceny

Jeśli masz pytania dotyczące punktacji poszczególnych osiągnięć, nie wahaj się skontaktować z nami drogą mailową, telefoniczną lub osobiście (szczegóły znajdziesz w zakładce Kontakt). Zawsze z przyjemnością pomożemy rozwiać wszelkie wątpliwości związane z Regulaminem.

Zmiana kierunku

Jeśli po złożeniu wniosku o stypendium rektora zmieniłeś/zmieniłaś kierunek studiów, na przykład:

  • ukończyłeś/ukończyłaś drugi rok na Administracji i złożyłeś/złożyłaś wniosek o stypendium rektora, będąc jeszcze na tym kierunku,
  • a teraz rozpoczynasz trzeci rok na Samorządzie Terytorialnym (i nie studiujesz już na Administracji),

koniecznie nas o tym poinformuj. Jest to istotne, abyśmy mogli umożliwić złożenie wniosku na nowym kierunku studiów.

Natomiast jeśli zmiana dotyczy przejścia między I a II stopniem studiów, np. ukończyłeś/ukończyłaś I stopień na Ekonomii, a II stopień zaczynasz na Administracji, nie musisz zgłaszać tej zmiany.

Aby zgłosić zmianę kierunku w ramach tego samego stopnia, wystarczy napisać maila na adres bpm@uw.edu.pl, najpóźniej do godziny 15:00, 15 października 2024 roku. Po tym terminie niestety nie będzie już możliwości zmiany kierunku, na którym ubiegasz się o stypendium.

Zachęcamy do dopilnowania tego terminu, aby uniknąć problemów z rozpatrzeniem wniosku.

Co Cię czeka w najbliższym czasie? Garść porad

Rozumiemy, że rozpoczęcie nowego roku akademickiego może wiązać się z dużym stresem i wieloma pytaniami, dlatego staramy się uprościć cały proces wnioskowania o stypendium rektora i na bieżąco uzupełniamy naszą stronę o pomocne wskazówki. 

Najpierw zalecamy zajrzeć do naszej zakładki stypendium rektora. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. 

Jeśli nadal masz wątpliwości, śmiało napisz do nas: bpm@uw.edu.pl

Pamiętaj, aby: 

  • korzystać z maila w domenie UW, 
  • jasno wskazać, czego dotyczy sprawa, w tytule maila, 
  • podać swój numer albumu. 

Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!

Zapewniamy, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej udzielić Ci potrzebnej pomocy, dlatego prosimy o wyrozumiałość, gdyż staramy się odpowiadać tak szybko, jak to możliwe. Dziękujemy za cierpliwość i zrozumienie!

Zachowaj spokój i pamiętaj, że zawsze na etapie weryfikacji wniosku zwrócimy się do Ciebie z informacją, że możesz złożyć zastrzeżenie do swojej średniej czy oceny osiągnięcia. Aby ułatwić nam pracę, prosimy o cierpliwość i zaczekanie, aż się z Tobą skontaktujemy. Zgłoszenie się wcześniej nie przyspieszy procesu weryfikacji wniosku.

Nie martw się, jeśli jeszcze nie widzisz swojej średniej. Jednostki wciąż pracują nad rozliczaniem etapów studiów i tworzeniem rankingów, więc średnia może być widoczna najpóźniej w drugiej połowie listopada.

Podchodź do rankingów z dystansem. Co roku widzimy, że niektórzy lubią analizować rankingi w USOSweb. Pamiętaj, że są one tylko pomocnicze i nie uwzględniają punktów za dodatkowe osiągnięcia poza średnią ocen, więc mogą nie odzwierciedlać dokładnie realnej sytuacji.

P: Czy to znaczy, że ranking w USOSweb nie pokazuje mojej realnej szansy na otrzymanie stypendium?
O: Rankingi w USOSweb uwzględniają jedynie średnią ocen. Nie biorą pod uwagę wszystkich istotnych aspektów, takich jak dodatkowe osiągnięcia naukowe, sportowe czy artystyczne. W związku z tym, choć są przydatne, nie odzwierciedlają pełnego obrazu sytuacji studenta.

Status wniosku w USOSWeb

Przypominamy o znaczeniach poszczególnych statusów widniejących przy wniosku w USOSweb:

Wypełniany – wniosek jest przez Ciebie wypełniany, ale jeszcze nie został złożony i podpisany. Możesz w nim dokonywać zmian i uzupełniać go według potrzeb.
Złożony – wniosek został już podpisany i złożony. Nie możesz już samodzielnie wprowadzać zmian ani uzupełnień. Jeśli zajdzie taka potrzeba, skontaktuj się z nami, aby dokonać korekty wniosku.
Cofnięty do poprawy / Cofnięty do uzupełnienia – w trakcie weryfikacji wniosku koordynator stwierdził błędy lub braki w dokumentach. Najczęściej szczegółowe informacje o sposobie poprawy wniosku znajdziesz w komentarzu widocznym w USOSweb lub w swojej skrzynce mailowej.
Gotowy do rozpatrzenia
 – weryfikacja dokumentów została zakończona.
Rozpatrzony – status wniosku informuje, że wkrótce udostępniona zostanie decyzja.
Rozpatrzony (decyzja do doręczenia) – decyzja zostanie/została udostępniona w USOSweb.


AKTUALIZACJA 16.10

Mamy dla Was kilka ważnych informacji na temat stypendium rektora. W tym roku wpłynęło do nas 5548 wniosków. Teraz czekamy na dane od jednostek dydaktycznych, żeby móc rozpocząć weryfikację, którą planujemy na przyszły tydzień.

Szczegółowe terminy ogłoszenia decyzji oraz wypłat jeszcze nie są ustalone, ale przewidujemy, że w pierwszej połowie grudnia 2024 roku poznamy decyzje oraz wysokość stypendium, a także odsetek osób uprawnionych do jego otrzymania. Informacje te zaktualizujemy, gdy zweryfikujemy 80% wniosków.

Dziękujemy za wszystkie pytania, które do nas trafiają, oraz za Waszą cierpliwość w tym procesie!


AKTUALIZACJA 23.10

Wykaz koordynatorów w jednostkach odpowiedzialnych za stypendium rektora 2024/2025:


AKTUALIZACJA 14.11

Na dziś rozpatrzyliśmy już 93% wniosków i obecnie finalizujemy proces weryfikacji, oczekując na dane z poszczególnych jednostek dydaktycznych. Ogłoszenie decyzji przewidujemy w pierwszym tygodniu grudnia, a terminy wypłat potwierdzimy już wkrótce. Doceniamy Waszą cierpliwość i dziękujemy za liczne pytania – chętnie odpowiemy na kolejne. Więcej informacji podamy po zakończeniu pełnej weryfikacji.


AKTUALIZACJA 06.12

Mamy dobre wieści! Zakończyliśmy rozpatrywanie wniosków, więc dzisiaj wszystkie osoby, które złożyły swój wniosek w terminie, otrzymają decyzje!

Decyzje znajdziecie w USOSweb. Aby je zobaczyć:

  1. Wejdźcie w zakładkę Dla wszystkich
  2. Wybierzcie zakładkę Wnioski
  3. Przejdźcie do Lista pism administracyjnych.

Gdy Wasza decyzja będzie gotowa, otrzymacie automatyczny e-mail na skrzynkę przypisaną do USOSWeb.

Jaka jest wysokość stypendium?
Zgodnie z Postanowieniem nr 9 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 5 grudnia 2024 r. dotyczącym wysokości stypendium rektora dla studentów na rok akademicki 2024/2025 (Monitor UW – Uchwała), kwota stypendium wynosi 1200 zł, a odsetek osób uprawnionych do jego otrzymania ustalono na poziomie 7%.

Kiedy będzie wypłata?
Stypendium wraz z wyrównaniem za październik i listopad trafi na Wasze konta już 18 grudnia 2024 roku.

Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!
Proces wnioskowania i rozpatrywania wniosków był dla nas ogromnym wyzwaniem, ponieważ poziom osiągnięć naukowych, sportowych i artystycznych był wyjątkowo wysoki.
Gratulujemy wszystkim, którym przyznano stypendium, i życzymy Wam dalszych sukcesów. Mamy nadzieję, że stypendium będzie dla Was wsparciem w realizacji ambitnych planów.

Co, jeśli decyzja nie spełnia Waszych oczekiwań?
Pamiętajcie, że zawsze macie prawo złożyć odwołanie. Szczegółowe informacje znajdziecie w zakładce Stypendium Rektora – Co jeśli nie zgadzam się z decyzją?

Dziękujemy za Waszą cierpliwość i współpracę!


Hej! Oceń jakość naszego wpisu:

Kliknij w gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 202

Jak dotąd brak głosów

Dziękujemy!

Twoja opinia pozwoli nam tworzyć lepsze treści.

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?