Wszystko, co musisz wiedzieć o wnioskowaniu o stypendium rektora – rok akademicki 2024/2025
Kategoria: Stypendium rektora
[Wpis będzie aktualizowany – aktualizacje znajdują się na dole strony]
Od 16 września 2024 r. będzie można składać wnioski o stypendium rektora na rok akademicki 2024/2025, czyli dwa tygodnie wcześniej niż w zeszłym roku.
W tym roku czas na złożenie wniosku będzie do 15 października 2024 r. – mamy nadzieję, że pomoże Ci to przygotować i złożyć dokumenty.
Podobnie jak w zeszłym roku, po zakończeniu okresu składania wniosków podamy informacje o ich liczbie. Te dane oraz ewentualne istotne informacje dotyczące weryfikacji wniosków znajdziesz na końcu wpisu.
Wysokość odsetka uprawnionych do uzyskania stypendium i wysokość samego świadczenia to dwie najważniejsze informacje dla większości osób ubiegających się o stypendium. Pojawią się one najprawdopodobniej na przełomie listopada i grudnia.
Stypendium rektora dla osób studiujących, rozpoczynających studia
Stypendium rektora możesz otrzymać, jeśli jesteś przyjęty/a na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia bądź na pierwszy rok studiów jednolitych magisterskich w roku, w którym zdałeś/aś maturę, i spełniasz jedno z poniższych kryteriów:
- jesteś laureatem/laureatką olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady na szczeblu centralnym, zgodnie z przepisami o systemie oświaty;
- jesteś medalistą/medalistką w zawodach sportowych o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, zgodnie z przepisami o sporcie.
Każda osoba studiująca, która spełnia te warunki, otrzymuje stypendium rektora. Liczba stypendiów nie jest ograniczona.
Stypendium rektora dla osób studiujących, kontynuujących studia
Jeśli studiujesz na więcej niż jednym kierunku, możesz otrzymywać stypendium rektora tylko na jednym z nich, według własnego wyboru.
Jeżeli posiadasz tytuł magistra, nie masz możliwości ubiegania się o stypendium rektora, nawet jeśli został on uzyskany za granicą. Również w przypadku, gdy masz tytuł licencjata i wnioskujesz o stypendium na kolejnych studiach pierwszego stopnia, stypendium to nie będzie Ci przysługiwać.
Masz prawo do stypendium na studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. Możesz otrzymywać stypendium łącznie przez 12 semestrów, niezależnie od tego, czy korzystasz z niego w pełni.
Z zastrzeżeniem, że w tym okresie stypendium przysługuje na:
- studiach pierwszego stopnia – maksymalnie przez 9 semestrów;
- studiach drugiego stopnia – maksymalnie przez 7 semestrów.
O stypendium rektora mogą ubiegać się również studenci cudzoziemcy.
Stypendium rektora a urlop dziekański
W okresie korzystania z urlopu dziekańskiego możesz pobierać stypendium rektora.
Stypendium rektora a Erasmus+
W okresie wymiany Erasmus+ możesz pobierać stypendium rektora.
Termin wnioskowania
P: Czy mogę złożyć wniosek 16 października?
O: Jeśli złożysz wniosek po 15 października, nie dostaniesz decyzji i nie będziesz mógł/mogła się odwołać. Po tym terminie nie będzie już możliwości ubiegania się o stypendium rektora. Dlatego nie odkładaj tego na ostatnią chwilę.
Jak złożyć wniosek?
Prosimy o skorzystanie z USOSweb centralnego, nie z instalacji wydziałowych:
Średnia ocen. Jak liczone są punkty za średnią?
Jeśli starasz się o stypendium rektora, możesz obliczyć sobie liczbę punktów za swoją średnią ocen według wzoru:
Obliczoną średnią uzyskasz także w sekretariacie swojej jednostki dydaktycznej.
Jak liczone są punkty za osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne?
Szczegółowe informacje o punktach za dodatkowe osiągnięcia (kryteria II–IV) znajdziesz w załączniku nr 3 do Regulaminu świadczeń dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Dokument jest dostępny pod tym linkiem: OBWIESZCZENIE NR 18 REKTORA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
W paragrafach § 6-10 załącznika nr 3 do Regulaminu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące punktacji za dodatkowe osiągnięcia, wraz ze szczegółami i kryteriami.
Kryteria oceny
Zmiana kierunku Jeśli po złożeniu wniosku o stypendium rektora zmieniłeś/zmieniłaś kierunek studiów, na przykład: koniecznie nas o tym poinformuj. Jest to istotne, abyśmy mogli umożliwić złożenie wniosku na nowym kierunku studiów. Natomiast jeśli zmiana dotyczy przejścia między I a II stopniem studiów, np. ukończyłeś/ukończyłaś I stopień na Ekonomii, a II stopień zaczynasz na Administracji, nie musisz zgłaszać tej zmiany. Aby zgłosić zmianę kierunku w ramach tego samego stopnia, wystarczy napisać maila na adres bpm@uw.edu.pl, najpóźniej do godziny 15:00, 15 października 2024 roku. Po tym terminie niestety nie będzie już możliwości zmiany kierunku, na którym ubiegasz się o stypendium. Zachęcamy do dopilnowania tego terminu, aby uniknąć problemów z rozpatrzeniem wniosku. Co Cię czeka w najbliższym czasie? Garść porad Rozumiemy, że rozpoczęcie nowego roku akademickiego może wiązać się z dużym stresem i wieloma pytaniami, dlatego staramy się uprościć cały proces wnioskowania o stypendium rektora i na bieżąco uzupełniamy naszą stronę o pomocne wskazówki. Najpierw zalecamy zajrzeć do naszej zakładki stypendium rektora. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Jeśli nadal masz wątpliwości, śmiało napisz do nas: bpm@uw.edu.pl Pamiętaj, aby: Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc! Zachowaj spokój i pamiętaj, że zawsze na etapie weryfikacji wniosku zwrócimy się do Ciebie z informacją, że możesz złożyć zastrzeżenie do swojej średniej czy oceny osiągnięcia. Aby ułatwić nam pracę, prosimy o cierpliwość i zaczekanie, aż się z Tobą skontaktujemy. Zgłoszenie się wcześniej nie przyspieszy procesu weryfikacji wniosku. Nie martw się, jeśli jeszcze nie widzisz swojej średniej. Jednostki wciąż pracują nad rozliczaniem etapów studiów i tworzeniem rankingów, więc średnia może być widoczna najpóźniej w drugiej połowie listopada. Podchodź do rankingów z dystansem. Co roku widzimy, że niektórzy lubią analizować rankingi w USOSweb. Pamiętaj, że są one tylko pomocnicze i nie uwzględniają punktów za dodatkowe osiągnięcia poza średnią ocen, więc mogą nie odzwierciedlać dokładnie realnej sytuacji. P: Czy to znaczy, że ranking w USOSweb nie pokazuje mojej realnej szansy na otrzymanie stypendium? Przypominamy o znaczeniach poszczególnych statusów widniejących przy wniosku w USOSweb:
Ocena:
Kategoria:
Osiągnięcia:
Jaki dokument?
Osiągnięcia naukowe
10
Autorstwo lub współautorstwo recenzowanej naukowo książki naukowej
Autorstwo lub współautorstwo rozdziału w recenzowanej naukowo książce naukowej lub naukowej publikacji pokonferencyjnej
Autorstwo lub współautorstwo artykułu naukowego w czasopiśmie naukowym z wykazu czasopism naukowych MNiSW
Autorstwo lub współautorstwo artykułu naukowego w uznanym czasopiśmie naukowym spoza wykazu czasopism naukowych MNiSW
7
Autorstwo lub współautorstwo przekładu książki naukowej
3
Autorstwo lub współautorstwo przekładu rozdziału książki naukowej, zamieszczonego w recenzowanej książce naukowej lub czasopiśmie naukowym
3
Autorstwo lub współautorstwo przekładu artykułu naukowego, zamieszczonego w recenzowanej książce naukowej lub czasopiśmie naukowym
5
Czynny udział (tj. wygłoszenie referatu lub zaprezentowanie posteru) w konferencji naukowej o zasięgu międzynarodowym
3
Czynny udział w konferencji naukowej o zasięgu krajowym
1
Czynny udział w konferencji naukowej o zasięgu uczelnianym
10
Zajęcie I, II lub III miejsca w konkursie naukowym o zasięgu międzynarodowym
5
Zajęcie I, II lub III miejsca w konkursie naukowym o zasięgu krajowym
5
Książka artystyczna, np. album z reprodukcjami lub przekład dzieła literackiego
2
Zamieszczenie dzieł artystycznych w publikacji zbiorowej
I: 10
II: 8
III: 6
Miejsca I-III w konkursach lub festiwalach artystycznych o zasięgu międzynarodowym
I: 6
II: 4
III: 2Miejsca I-III w konkursach lub festiwalach artystycznych o zasięgu krajowym
10
Wystawienie dzieła na wystawie o zasięgu międzynarodowym
5
Wystawienie dzieła na wystawie o zasięgu krajowym
100
Udział w igrzyskach olimpijskich lub paraolimpijskich
Potwierdzenia zajęcia punktowanego miejsca w zawodach sportowych, np. dyplom lub zaświadczenie od AZS
90
Udział w Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Kontynentu,
Uniwersjadzie, Akademickich Mistrzostwach Świata
I: 75
II: 74
III: 73
IV: 72
V: 71
VI: 70
VII: 69
VIII: 68 Akademickie Mistrzostwa Europy
I-V: 70
VI-X: 68
XI-XV: 66Wynik w I lidze rozgrywek państwowych
I-V: 64
VI-X: 62
XI-XV: 60Wynik w II lidze rozgrywek państwowych
I: 70
II: 69
III: 68
IV: 67
V: 66
VI: 65
VII: 64
VIII: 63Wynik indywidualny lub drużynowy uzyskany przez zespół w Mistrzostwach Polski (Akademickich, AZS, Młodzieżowych, Seniorów) – wyłącznie klasyfikacja
generalna
I: 65
II: 64
III: 63
IV: 62
V: 61
VI: 60
VII: 59
VIII: 58Wynik drużynowy będący sumą wyników indywidualnych w Mistrzostwach Polski (Akademickich, AZS, Młodzieżowych, Seniorów) – wyłącznie klasyfikacja generalna
I: 57
II: 55
III: 53Mistrzostwa Polski Uniwersytetów
O: Rankingi w USOSweb uwzględniają jedynie średnią ocen. Nie biorą pod uwagę wszystkich istotnych aspektów, takich jak dodatkowe osiągnięcia naukowe, sportowe czy artystyczne. W związku z tym, choć są przydatne, nie odzwierciedlają pełnego obrazu sytuacji studenta.