Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Studenckie ABC

USOSweb to portal, z którego będziesz korzystać przez cały okres studiów. Za jego pośrednictwem będziesz m.in. zapisywać się na zajęcia, sprawdzać oceny i składać podania oraz wnioski – w tym wnioski o wsparcie materialne. 

Konto w USOSweb założy Ci Twój dziekanat. Jeżeli nie masz dostępu do USOSweb, a chcesz np. złożyć wniosek o przyznanie miejsca w akademiku, skontaktuj się bezpośrednio ze swoim dziekanatem i poinformuj o tym pracujące tam osoby. Na pewno chętnie Ci pomogą

Niestety my nie możemy przyspieszyć tego procesu i nie bierzemy udziału w procesie zakładania kont. 

UW dysponuje siedmioma akademikami. Prowadzimy dwa rodzaje rekrutacji do akademików: 

  • podstawową, która odbywa się zwyczajowo w wakacje. W jej trakcie musisz w wyznaczonym terminie złożyć wniosek za pośrednictwem USOSweb (po zalogowaniu wybierz zakładkę „Dla wszystkich”, a następnie „Wnioski). W jej trakcie uzyskujesz miejsce na kolejny rok akademicki;
  • uzupełniającą, która odbywa się przez cały rok akademicki. Zamiast wniosku musisz się zapisać na listę oczekujących – znajdziesz ją w naszym wpisie w aktualnościach.

Co do zasady pokoje w akademikach są dwuosobowe. Istnieje możliwość przekształcenia pokoju dwuosobowego w pokój jednoosobowy, jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy liczba chętnych do zamieszkania w akademikach jest mniejsza niż liczba wolnych miejsc. Zazwyczaj dzieje się tak od połowy stycznia do końca roku akademickiego. 

Miejsce w akademiku przyznawane jest na 9 miesięcy z możliwością przedłużenia zamieszkania na okres wakacji. 

Jeżeli będziesz jedną z osób mieszkających w akademiku zachęcamy Cię do zaangażowania się w życie społeczne akademika poprzez członkostwo w Radzie Mieszkańców. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego:
Rada Główna Rad Mieszkańców.

Nie wiesz, który akademik jest dla Ciebie? Skorzystaj z naszej zakładki Akademik i zobacz zdjęcia oraz szczegółowe opisy poszczególnych akademików. 

Stypendium socjalne:

trudnej sytuacji materialnej (masz niski dochód), jak i wtedy, gdy nagle znajdziesz się w trudnej sytuacji życiowej. 

Gdy Twój dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1570,50 zł (od 1.10.2024 r.), możesz ubiegać się o stypendium socjalne. Wniosek musisz złożyć za pośrednictwem USOSweb (po zalogowaniu wybierz zakładkę „Dla wszystkich”, a następnie „Wnioski”)Pamiętaj! Wniosek o tę formę wsparcia składasz raz na semestr. Stypendium wypłacane jest w stałej dla danej osoby wysokości co miesiąc, maksymalnie przez 10 miesięcy (do 5 miesięcy w semestrze zimowym i do 5 miesięcy w semestrze letnim). 

Szczegółowe informacje dotyczące m.in. dokumentów, które musisz dołączyć do wniosku, znajdziesz w zakładce Stypendium socjalne. W przypadku pytań możesz do nas: 

lub możesz porozmawiać z nami zdalnie po zapisaniu się na konsultację online

Zapomoga:

Każdy może znaleźć się w trudnej sytuacji życiowej z uwagi na nieplanowane wydarzenia. Do przykładowych tego typu sytuacji należą: 

  • utrata Twojego (lub członka Twojej rodziny) głównego źródła utrzymania, np. zwolnienie z pracy jednego z Twoich rodziców, 
  • utrata dochodu lub majątku ze względu na klęskę żywiołową, np. utrata plonów podczas pożaru,
  • śmierć członka Twojej najbliższej rodziny, np. śmierć jednego z rodziców,
  • konieczność zakupu sprzętu rehabilitacyjnego lub medycznego koniecznego do studiowania, np. zakup okularów korekcyjnych,
  • konieczność ponoszenia kosztów związanych z korzystaniem z pomocy psychologicznej. 

W przypadku zapomogi warto zapamiętać kilka informacji:

  • możesz otrzymać maksymalnie dwie zapomogi (z różnych powodów) w trakcie jednego roku akademickiego, 
  • zapomoga może zostać przyznana w oparciu o już poniesione koszta,
  • wniosek musisz złożyć do 3 miesięcy od dnia, gdy miało miejsce wydarzenie, które spowodowało trudną sytuację życiową.

Więcej informacji o zapomodze znajdziesz w zakładce Zapomoga

W przypadku pytań możesz do nas: 

lub możesz porozmawiać z nami zdalnie po zapisaniu się na konsultację online.

Stypendium na Start:

Na UW znajdziesz wiele form wsparcia dla najzdolniejszych studentów. Jednym z najnowszych projektów realizowanych na UW jest program Stypendium na Start. W ramach programu możesz ubiegać się o Stypendium na Start dla Olimpijczyków i Stypendium na Start dla Sportowców. 

Stypendium na Start dla Olimpijczyków możesz się ubiegać, gdy na podstawie tytułu laureata olimpiady przedmiotowej uzyskałeś/ maksymalną liczbę punktów w postępowaniu rekrutacyjnym.

Stypendium na Start dla Sportowców możesz się ubiegać, gdy zająłeś/zajęłaś punktowane miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy lub Mistrzostw Polski (jednak nie dalsze niż 10.) lub masz prawo do uzyskania stypendium rektora w roku akademickim, w którym ubiegasz się o Stypendium na Start.

Zwyczajowo wnioskowanie odbywa się na początku roku kalendarzowego i kończy się uroczystym rozdaniem stypendiów na uroczystości organizowanej przez JM Rektora na przełomie kwietnia i maja. 

Stypendium wypłacane jest jednorazowo. W trakcie I i II edycji programu wynosiło ono 12 000 zł brutto. 

Stypendium rektora:

Kolejnym ważnym wsparciem z tej kategorii jest stypendium rektora. Aby się o nie ubiegać, musisz:

  • złożyć egzamin maturalny w roku przyjęcia na pierwszy rok studiów, na których chcesz się ubiegać o stypendium,
  • posiadać  tytuł
    • laureata olimpiady międzynarodowej lub
    • laureata olimpiady stopnia centralnego, o której mowa w przepisach o systemie oświaty, lub
    • finalisty olimpiady stopnia centralnego, o której mowa w przepisach o systemie oświaty, lub
  • być medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego jest dla wszystkich osób studiujących obowiązkowe (nie każdy student może je uzyskać z uczelni). Zachęcamy Cię do zwracania uwagi na ciągłość ubezpieczenia, ponieważ dzięki niemu możecie korzystać z bezpłatnej służby zdrowia. Pamiętaj, że uczelnia może Cię ubezpieczyć zdrowotnie jedynie w określonych wypadkach i tylko na Twój wniosek. 

Kilka najważniejszych zasad, które powinien znać każdy:

  • uczelnia ubezpiecza Cię tylko na Twój pisemny wniosek; 
  • musisz poinformować Biuro ds. Pomocy Materialnej za każdym razem, gdy jesteś objęty/a ubezpieczeniem z innego źródła (np. w związku z podpisaniem umowy o pracę czy umowy zlecenie – niezależnie od czasu ich trwania lub tego, czy była podpisana na Uniwersytecie Warszawskim!). Nie możesz być ubezpieczony/a w dwóch miejscach jednocześnie. Brak zgłoszenia ubezpieczenia z innego tytułu może wiązać się z tym, że NFZ nie potwierdzi Twojego prawa do świadczeń, np. podczas wizyty lekarskiej;
  • od 1 stycznia 2023 r. uczelnia nie odprowadza składek na ubezpieczenie zdrowotne za studenta, a jedynie zgłasza go do ubezpieczenia zdrowotnego – jeżeli jesteś ubezpieczony/a przez uczelnię jako student/ka, nie musisz martwić się więc o to, że nie widzisz w swoim koncie pacjenta informacji o odprowadzonych składkach; 
  • gdy masz wątpliwości co do poprawności ubezpieczenia, zawsze warto skontaktować się z Biurem ds. Pomocy Materialnej w celu potwierdzenia lub uzyskania informacji o konieczności podjęcia ewentualnych działań. Wsteczne korekty ubezpieczenia są trudne, a czasami mogą okazać się niemożliwe, dlatego nie odkładaj tej sprawy i zgłaszaj swoje wątpliwości.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz w zakładce Ubezpieczenie zdrowotne