Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stypendium rektora

Kategoria: Stypendium rektora

Jesień większości kojarzy się z powrotem na uczelnie, dla dużej grupy (w tym dla nas) to czas wnioskowania o stypendium rektora. W tym roku cały proces związany z rozpatrywaniem wniosków o stypendium rektora odbywa się online (oznacza to, że nie trzeba było drukować wniosku i dostarczać go we wskazane miejsce w formie papierowej). 

W tym roku akademickim złożono w terminie aż 6046 wniosków. Oznacza to, że pobity został dotychczasowy rekord 5664 wniosków. 

W tej krótkiej notatce znajdziecie odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytanie: Dlaczego wyniki nie są jeszcze w październiku? Wystarczy zrobić excela ze średnią i “odciąć” odpowiedni odsetek studentów. 

 

Stypendium rektora, co się dzieje z moim wnioskiem? 

Wnioski o stypendium rektora od lat są rozpatrywane centralnie, obecnie nad 6046 złożonymi w terminie wnioskami pracuje zespół 8 osób (czyli 66% Biura ds. Pomocy Materialnej!). Osoby, które rozpatrują wnioski muszą korzystać z szeregu narzędzi, w tym m.in. z dobrze Wam znanego USOSweb i lepiej znanego pracownikom administracji USOS-a szarego, gdzie znajdujemy m.in. szczegółowe informacje o Waszych studiach. 

 

Co się dzieje z wnioskiem? Procedury krok po kroku.

W tej części krok po kroku opisujemy co dzieje się z wnioskiem o stypendium rektora (od momentu złożenia wniosku, aż po wydanie decyzji).

Październik-listopad

  • Wszystko zaczyna się na początku roku akademickiego –  od uruchomienia możliwości złożenia wniosku. W tym roku czas na to był do 15 października. 
  • Równolegle na każdej jednostce trwa rozliczanie roku wszystkich studentów oraz tworzenie list rankingowych, czyli obliczanie średnich na danym kierunku i ustalanie ich kolejności, od najwyższej do najniższej.  Ważne! Jeżeli składałeś wniosek i widzisz, że średnia nie jest właściwa poczekaj na zmianę statusu wniosku. Informacje o tym w jaki sposób i w jakim terminie składać zastrzeżenia do ocenionego przez koordynatora wniosku znajdziesz w komunikacie, który zostanie do Ciebie wysłany mailowo. 
  • W czasie gdy studenci składają wnioski do Biura ds. Pomocy Materialnej trafiają pierwsze zgłoszenia konferencji, które już na tym etapie są weryfikowane pod kątem zasięgu. Np. pod kątem tego, czy konferencja jest faktycznie krajowa, czy jednak powinna być zakwalifikowana jako uczelniana. To istotny krok, ponieważ znacząco usprawnia weryfikację wniosków. Ważne! Na tym etapie BPM nie udziela informacji dot. oceny poszczególnych konferencji. 

Listopad-grudzień

  • Po tym jak do Biura ds. Pomocy Materialnej trafiają rankingi średnich następuje ich sprawdzenie, np. czy ranking został utworzony dla każdego kierunku. 
  • Kolejnym krokiem jest weryfikacja wniosków. Najprostszymi do sprawdzenia są oczywiście wnioski oparte jedynie na wyróżniających się wynikach w nauce (czyli te składane jedynie na podstawie średniej), najbardziej czasochłonne są zaś wnioski, gdzie występuje wiele różnych osiągnięć. 
  • Etapem, na który wszyscy czekają jest wydanie decyzji. Od pewnego czasu decyzje wydawane są, co do zasady, drogą elektroniczną, co znacząco usprawnia zakończenie procedury. Na tym etapie zostaną opublikowane szczegółowe informacje dot. terminów wypłat stypendium. Wśród osób, które składały wnioski, na pewno będą osoby, których decyzja nie usatysfakcjonuje, więcej informacji na temat tego co robić w takiej sytuacji znajdziecie tutaj

Jak więc widzicie to bardzo skomplikowany proces, a całą procedurę należy powtórzyć ponad 6000 razy!  

 

Legenda do USOSweb

Co oznaczają poszczególne statusy wniosków:

  • złożony, status ten oznacza, że wniosek nie został jeszcze zweryfikowany. Na tym etapie nie można składać zastrzeżeń do średniej. 
  • cofnięty do uzupełnienia, status ten oznacza, że koordynator weryfikujący wniosek prosi o dostarczenie wyjaśnień lub uzupełnienia wskazanych dokumentów. Wszystkie informacje znajdziesz w komentarzu, który zostanie wysłany na Twój adres e-mail.
  • gotowy do rozpatrzenia, status oznacza, że wniosek został zweryfikowany. Na tym etapie można składać (w wyznaczonym w komentarzu terminie) zastrzeżenia do średniej lub oceny osiągnięć. 

 

Kiedy będą decyzje?

Pracujemy nad tym, aby decyzje pojawiły się jak najszybciej. Na ten moment trudno jest określić konkretny dzień kiedy zostaną one udostępnione, jednak już teraz możemy wskazać, że planujemy ich wydanie w grudniu. 

 

Kiedy będzie wypłata?

Szczegółowe informacji w tym zakresie będziemy udzielać w momencie udostępniania decyzji. To kiedy Uniwersytet wypłaca stypendia, w jakiej wysokości oraz ile transz na raz nie jest w pełni naszą decyzją. Działania UW uzależnione są od kilku czynników: 

  • terminu wydania decyzji 
  • liczby przyznanych stypendiów socjalnych oraz zapomóg
  • wysokości środków, które w danym roku kalendarzowym zostało wydanych na świadczenia o charakterze socjalnym…

… oraz oczywiście dostępnych środków. Tak jak widzicie mamy wpływ jedynie na jeden z czterech warunków, które musimy brać pod uwagę. W tym momencie nasz zespół pracuje nad jak najszybszym i jak najbardziej rzetelnym (!) wydaniem decyzji oraz wspólnie z Kwesturą UW dbamy o to, aby Fundusz Stypendialny był w jak najlepszym stanie. 

Jak widzicie trudno jest nam więc podać w tym momencie szczegółowe informacje dot. terminu wypłat, jednak pamiętajcie, że każda z osób, które stypendium otrzyma uzyska wyrównanie od października, a cały proces postaramy się przeprowadzić jak najbardziej transparentnie, żeby każdy z Was mógł na bieżąco śledzić nasze prace i wiedzieć o kluczowych decyzjach. 

Ważne! Czytając to zastanawiasz się, czy przysługuje Ci stypendium socjalne lub zapomoga? Przeczytaj dostępne na naszej stronie informacje na temat tych świadczeń lub skontaktuj się z osobami odpowiedzialnymi za rozpatrywanie wniosków (w przypadku stypendium socjalnego z koordynatorem ds. stypendialnych, a w przypadku zapomóg z Komisją ds. zapomóg działającą przy Zarządzie Samorządu Studentów UW). 

 

Stypendium rektora w liczbach. Kiedy je poznamy? 

Innym pytaniem, które często się pojawia to pytanie o wysokość stypendium rektora oraz wysokość odsetka osób uprawnionego do uzyskania stypendium rektora. Obie te wartości są od siebie ściśle zależne – im więcej osób jest uprawnionych do uzyskania stypendium tym stypendium będzie niższe i na odwrót. 

 

Termin minął? Przecież ja nie złożyłem wniosku! 

Zgodnie z prawem, pomimo upływu terminu możesz złożyć wniosek, jednak z uwagi na § 24, ust. 4 Regulaminu świadczeń dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego, powinien on zostać rozpatrzony negatywnie. W takiej sytuacji masz jednak prawo odwołać się od decyzji, jeżeli się z nią nie zgadzasz.