Wszystko co powinieneś wiedzieć o stypendium socjalnym – semestr letni 2022/23

Kategoria: Stypendium socjalne

Początek semestru letniego to czas, gdy warto pamiętać o złożeniu wniosku o stypendium socjalne – powinni zrobić to ci, którzy już to stypendium otrzymują (jest ono przyznawane tylko na 1 semestr, a nie na cały rok akademicki!) oraz ci, którzy chcieliby dopiero postarać się o taką formę wsparcia. Poniżej garść istotnych informacji w związku z rozpoczynającą się 21 lutego 2023 możliwością składania wniosków na semestr letni 2022/2023.

[Jeśli nie ubiegałeś/aś się o stypendium socjalne w semestrze zimowym 2022/23]

• KROK 1: Wypełnij w USOSweb oświadczenie o dochodach za rok 2021 (Zakładka DLA WSZYSTKICH – Wnioski).
  • KROK 2: Złóż wniosek o stypendium socjalne na semestr letni roku akademickiego 2022/2023.

[Jeśli ubiegałeś/aś się o stypendium socjalne w semestrze zimowym, ale go NIE uzyskałaś/eś]

• KROK 1: Złóż wyłącznie wniosek o stypendium socjalne na semestr letni roku akademickiego 2022/2023.

Podczas wypełniania wniosku o stypendium socjalne, na ekranie [Informacje uzupełniające], na którym znajdują się oświadczenia studenta należy zaznaczyć wszystkie oświadczenia, które są zgodne ze stanem faktycznym.
UWAGA! Szczególnie istotne jest, aby nie złożyć jednocześnie oświadczenia o tym, że sytuacja materialna NIE ULEGŁA oraz ULEGŁA zmianie.

[Jeżeli uzyskałeś/aś stypendium w semestrze zimowym]

W takim przypadku nie wypełniaj oświadczenia o dochodach za rok 2021. W USOSweb złóż wyłącznie wniosek o stypendium socjalne na semestr letni roku akademickiego 2022/2023.

[Co jeśli składałem/am wniosek o stypendium socjalne, a dochód w mojej rodzinie uległ, od tamtej pory, zmianie?]

Jeżeli dochód lub skład Twojej rodziny uległ zmianie, a składałeś/aś już wniosek o stypendium socjalne w semestrze zimowym, należy napisać na adres: bpm@uw.edu.pl lub do koordynatora w swojej jednostce z prośbą o umożliwienie edycji oświadczenia o dochodach. Umożliwi to poprawę oświadczenia o dochodach i dodanie dokumentów potwierdzających zmiany jako załączniki do świadczenia o dochodach za rok 2021.

Zmiana dochodu mogła nastąpić na skutek:

utraty lub uzyskania przez Ciebie lub członka Twojej rodziny na terenie Polski lub poza jej granicami:

• zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych;
  • zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
  • zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej, renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r.
    o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym;
  • zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
  • świadczenia rodzicielskiego;
  • zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
  • stypendium doktoranckiego;
  • świadczenia rodzicielskiego;

a także na skutek:

• rozpoczęcia lub zakończenia urlopu wychowawczego;
  • rozpoczęcia wykonywania lub wyrejestrowania działalności gospodarczej a także zawieszenia lub wznowienia jej wykonywania w rozumieniu art. 16b ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników lub art. 36aa ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r.
    o systemie ubezpieczeń społecznych;
  • utraty zasadzonych świadczeń alimentacyjnych w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do tych świadczeń lub utratą świadczeń pieniężnych wypłacanych w przypadku bezskutecznej egzekucji alimentów w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych;

[Zmiana wysokości progu dochodowego]

Przypominamy, że uległa zmianie wysokość progu dochodowego uprawniającego do uzyskania stypendium socjalnego. Od 1 stycznia 2023 r. próg ten wynosi 1294 zł (więcej informacji).

[Terminy]

Aby zachować prawo do stypendium za dany miesiąc należy złożyć wniosek do 18. dnia danego miesiąca (w grudniu 2022 r., w lutym, marcu, czerwcu 2023 r. do 20. dnia miesiąca). Przykładowo: żeby móc otrzymać stypendium za marzec należy więc złożyć wniosek do 20 marca (więcej informacji).

[Więcej informacji]

Więcej o stypendium socjalnym przeczytasz na naszej stronie: Stypendium socjalne, oraz Wszystko co musisz wiedzieć o stypendium socjalnym – rok akademicki 2022/2023

Masz dodatkowe pytania? Napisz na: bpm@uw.edu.pl