Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

2022 roku w BPM [Podsumowanie]

Kategoria: Inne

Rok 2022 przyniósł na Uniwersytecie Warszawskim wiele zmian w zakresie pomocy materialnej dla studentów. W związku z tym, postanowiliśmy je zebrać i podsumować, abyście mogli lepiej zrozumieć i poznać naszą pracę.

[Stypendium socjalne] 

Od semestru letniego Kierownik Jednostki Dydaktycznej (KJD) może złożyć wniosek o rozpatrywanie wniosków o stypendium socjalne dla studentów przez Rektora. Z tej możliwości skorzystało 30., z 33. jednostek prowadzących kształcenie. W związku z tym, że większość wniosków rozpatrywana jest “centralnie” mogliśmy wprowadzić nowe rozwiązanie – możliwość składania wniosków o stypendium socjalne w semestrze zimowym już we wrześniu. To rozwiązanie umożliwiło nam wypłatę pierwszych stypendiów w październiku, w pierwszym możliwym terminie. Wypłaciliśmy stypendium 106 osobom, dla porównania, w październiku 2021 r. stypendium trafiło do 1 osoby. 

Wprowadziliśmy również comiesięczne przypomnienia mailowe kierowane do osób, których wnioski są wypełniane, aby nikt nie zapomniał o ich złożyć (jest to najważniejszy krok podczas ubiegania się o stypendium!). 

Ciekawostka: od października do grudnia zweryfikowaliśmy już ponad 9 036 stron dokumentów (przy założeniu, że każdy złożony wniosek dotyczy studenta, którego skład rodziny składa się z rodziców oraz pełnoletniego rodzeństwa. Rzadko, który wniosek ogranicza się jedynie do 3 podstawowych dokumentów, większość studentów załącza ponad 20 stron załączników, co daje nam kilkadziesiąt tysięcy dokumentów zweryfikowanych w ciągu 3 miesięcy!). Nie wiesz jakie dokumenty są potrzebne podczas wnioskowania o stypendium socjalne? Zajrzyj to naszego wpisu: https://bpm.uw.edu.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-stypendium-socjalnym-rok-akademicki-2022-2023/, gdzie znajdziesz spis podstawowych dokumentów.

[Stypendium rektora] 

W tym roku akademickim złożono 5828 wniosków o stypendium rektora, spośród tej grupy stypendium otrzymało 2123. O postępach prac nad wnioskami informowaliśmy Was w tym miejscu. Cieszymy się, że po raz kolejny udało nam się wypłacić stypendium rektora jeszcze przed świętami.Przy tej okazji postanowiliśmy odpowiedzieć na dwa najczęściej pojawiające się pytania:

Czy wnioski mogą być rozpatrywane szybciej?

Zacznijmy od tego jak wygląda proces rozpatrywania wniosków:

  • ocena zgłaszanych za pośrednictwem specjalnego formularza konferencji pod kątem ich zasięgów. Im więcej osób zgłosi konferencje na tym etapie, tym szybciej przebiegać będzie weryfikacji na kolejnych etapach.
  • Równolegle tworzone są listy rankingowe. Tempo ich powstawania uzależnione jest od rozliczenia poszczególnych studentów. Większość wniosków o stypendium rektora opiera się właśnie na średniej, dlatego przygotowanie jest tak ważne. Niestety właśnie ze względu na rankingi i rozliczanie roku wnioskowanie o stypendium rektora rusza w październiku, a nie jak to miało miejsce w przypadku stypendium socjalnego, we wrześniu.
  • Weryfikacja wniosków oraz zgłaszanych zastrzeżeń (każdy kto złożył wniosek ma prawo do zgłoszenia zastrzeżenia w indywidualnie wyznaczonym terminie, dzięki temu wszelkie wątpliwości można rozstrzygnąć jeszcze przed wydaniem decyzji).
  • Równolegle tworzone są analizy, na podstawie których ustalana jest wysokość stypendium rektora. Aby szacunki były dokładne czekamy do momentu kiedy będzie można oszacować wysokość stypendium socjalnego i zapomogi w grudniu. Propozycja wysokości stypendium i odsetka studentów uprawnionych do jego otrzymania przekazywana jest do Zarządu Samorządu Studentów.
  • Wydawanie decyzji podpisanych przez dr hab. Sławomira Żółtka, prof. ucz..
  • Przygotowanie list stypendialnych. Od stworzenia listy mija kilka dni zanim przelewy zostaną zrealizowane.

Jak więc widzicie 2 miesiące od momentu zakończenia wnioskowania są dla nas bardzo intensywne. Staramy się rozpatrywać wnioski tak szybko jak to możliwe, naszym celem jest zakończenie procesu przed świętami, aby stypendium mogło do Was trafić właśnie w tym newralgicznym momencie. Pamiętajcie, że nam też zależy na tym, aby proces ten zakończyć jak najszybciej. Ze względu na zasady wydatkowania środków przeznaczonych na pomoc materialną dla studentów – nie możemy wydać mniej niż 70% środków, którymi dysponujemy w danym roku kalendarzowym.

Czy stypendium rektora nie mogłoby być wyższe? 

Wysokość stypendium rektora uzależniona jest od wydatków na świadczenia socjalne (stypendium socjalne oraz zapomogę), aby zachować odsetek osób uprawnionych do otrzymania tego stypendium, jego wysokość nie mogła zostać podwyższona. 

[Zapomogi] 

Komisja ds. Zapomóg, ze względu na rezygnację studentów będących jej członkami, została rozwiązana 27 grudnia. W związku z tym od tego dnia, do momentu zawnioskowania przez samorząd studentów o powołanie nowej Komisji ds. Zapomóg, wnioski rozpatrywane są przez Rektora. Aktualnie sprawy są rozpatrywane na bieżąco – nie ma wniosków oczekujących na rozpatrzenie (stan na 11.01.2023). W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu pod adresem: bpm@uw.edu.pl.

[Domy studenta] 

W tym roku akademickim, ze względu na ograniczoną liczbę dostępnych miejsc zamiast rejestracji żetonowej otwarta została lista rezerwacyjna. Wbrew obawom baza miejsc, którymi dysponujemy odpowiada zapotrzebowaniu, tj. każdy student, który zapisał się na listę rezerwową w październiku czy listopadzie otrzymał miejsce.

Nasze biuro zajmowało się też: ubezpieczeniem zdrowotnym studentów i doktorantów, stypendiami dla doktorantów oraz wieloma innymi sprawami.

Rok 2023 także zaczyna się istotnymi zmianami w pomocy materialnej – dzięki nowym regulacjom ustawowym, już niedługo, pierwszy raz od wielu lat, będzie możliwe podniesienie progu uprawniającego do otrzymania stypendium socjalnego do 1294 zł, co poszerzy grono osób które będą mogły otrzymać stypendium socjalne. Intensywne prace na wdrożeniem tego rozwiązania na UW już trwają, więcej informacji wkrótce. 

Hej! Oceń jakość naszego wpisu:

Kliknij w gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów

Dziękujemy!

Twoja opinia pozwoli nam tworzyć lepsze treści.

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?